fbpx

Bor – mimo, że stosowany w gramach, odwdzięcza się tonami podczas żniw

Ten mikroelement jest jednym z ważniejszych składników wpływających na budowę plonu rzepaku ozimego. Mimo, że mikroelementy nie są pobierane w takich ilościach jak makroelementy, to nie oznacza , że są roślinie mniej potrzebne. Należy pamiętać, że zgodnie z prawem minimum Liebiega, składnikiem ograniczającym plon jest składnik znajdujący się w minimum w stosunku do potrzeb. W szczególności należy pamiętać o dodatkowym odżywieniu rzepaku ozimego borem. Należy pamiętać, że blisko 80 % polskich gleb wykazuje niedobór na ten ważny składnik odżywczy.

Bor wpływa zarówno na rozwój nadziemnej jak i podziemnej części rośliny. Ponadto jest odpowiedzialny za gospodarkę węglowodanami oraz tworzenie łuszczyn przez roślinę, co bezpośrednio wpływa na wielkość plonu.

Pamiętajmy, że często jedna aplikacja tego składnika może nie wystarczyć, ponieważ składnik ten nie przemieszcza się w roślinie zbyt dobrze. Zalecana jest częstsza aplikacja w mniejszych dawkach.
Obserwujmy zatem swoje rośliny, gdyż niedobór tego składnika jest bardzo łatwo rozpoznawalny. Na zdjęciu poniżej możemy zaobserwować przykładową roślinę z niedoborem boru.

Idź, zobacz, zadbaj o swój plon!

Agrinavia.pl