fbpx

Bilansuj i płać mniej za nawożenie z Agrinavią

Luty to miesiąc, w którym można rozpocząć nawożenie azotem, jeśli spełnione są odpowiednie warunki pogodowe. Nawożenie azotem jest ważnym czynnikiem wpływającym na plon i jakość Państwa roślin, a także na ochronę środowiska i wód przed zanieczyszczeniem. 

Od 2023 roku obowiązuje program azotanowy, który pozwala na elastyczne stosowanie nawozów azotowych w okresie od 1. do ostatniego dnia lutego, pod warunkiem, że przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy: 

– 3°C – dla roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych, 

– 5°C – dla pozostałych upraw. 

By sprawdzić czy w Państwa gospodarstwie można już stosować nawozy można skorzystać z informacji publikowanych codziennie na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB. Pod linkiem: https://agrometeo.imgw.pl/html/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.html  

Pamiętać należy jednak, że niezależnie od panujących warunków pogodowych, zabronione jest stosowanie nawozów na glebach zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem lub zamarzniętych. Za glebę zamarzniętą nie uznaje się takiej, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia. Szerzej na ten temat piszemy w naszym artykule na stronie https://agrinavia.pl/rozporzadzenie-w-sprawie-tzw-programu-azotanowego/  

Moduł CropManager w programie Agrinavia  

Jeśli chcą Państwo jeszcze lepiej dostosować nawożenie azotem do potrzeb upraw, polecamy Wam skorzystać z modułu CropManager w programie Agrinavia . To narzędzie do tworzenia map aplikacji azotu na podstawie zdjęć satelitarnych, które pozwoli na optymalne stosowanie azotu i zwiększa efektywność nawożenia. CropManager jest łatwy w obsłudze dzięki pełnej synchronizacji z Agrinavia Field. 

15 lutego planujemy kolejną część naszych szkoleń online dla klientów w którym objaśnimy jak działa nasz moduł CropManager a także wyjaśnimy jak prawidłowo stosować kalkulator nawożenia azotem. Poniżej link do spotkania w aplikacji GoTo.  

https://meet.goto.com/794973261

Agrinavia.pl