fbpx

Próby glebowe i ich praktyczne zastosowanie

Żniwa już za nami. To do najlepszy czas by zająć się naszymi glebami. A podstawą dobrej jakości gleby jest utrzymanie jej dobrego pH. W 2023 roku zaktualizowano w Polsce normy nawożenia wapnem, poniżej krótkie wyjaśnienie wraz z przykładami praktycznego zastosowania programu Agrinavia.

Jednak przed podjęciem decyzji o tym, czy i ile wapna (lub innych rodzajów nawozów) rozsiać na swoich polach, należy przeprowadzić analizy gleby: Jakich składników odżywczych potrzebuje pole/gleba?

Nowy moduł Próby glebowe jest częścią aplikacji Agrinavia MOBILE. Za pomocą telefonu komórkowego można rejestrować – na mapie pola w telefonie – gdzie próbki są pobierane na polu. Wybierasz które analizy składników glebowych mają być zrealizowane i wysyłasz ją bezpośrednio do laboratorium. Szybkie, łatwe, oszczędza czas i nie zapomnisz, gdzie pobrano próbki!

Jeśli chcesz prowadzić rolnictwo precyzyjne z mapą aplikacji nawozu, możesz wykorzystać wyniki analizy gleby jako podstawę mapy. Pomożemy w wgraniu ich do programu!

Użyj modułu Próby glebowe jako samodzielnego rozwiązania lub razem z programem Agrinavia MAP.

Nowe normy nawożenia wapnem.
W Polsce ustalanie dawek wapna opiera się na dwóch parametrach agrochemicznych: odczynie gleby (pH) i kategorii agronomicznej (4 grupy).

Nowa metodyka wyznaczania dawek wapna upraszcza metodę obliczania ilości czystego składnika CaO poprzez eliminację etapów oceny odczynu gleby i potrzeb wapnowania. Ta nowa metoda ma na celu ułatwienie pracy w doradztwie nawozowym oraz poprawę przejrzystości dla odbiorcy końcowego.

Jak zastosować zmienne dawkowanie wapna w Agrinavii?

  1. Po dostarczeniu wyników z laboratorium, łączymy je z polami w sposób automatyczny na podstawie punktów z pomiarów.
  2. Na tej podstawie tworzymy mapy rezultatów, wraz z wycenami – czyli danym zapotrzebowaniem wg pobranej próby.
  3. Tworzymy mapę aplikacji w której ustawiamy zakres dawek na hektar
  4. Eksportujemy dane zadanie do naszej maszyny w formacie shp. Lub isoXml

Nie posiadasz urządzeń do zmiennego dawkowania? Nic straconego! Agrinavia łatwo i skutecznie pomoże Ci również zaplanować średnią dawkę na Twoim polu. Tyle, ile potrzeba.

Zadbajmy razem o nasze uprawy i czerpmy korzyści z nowych możliwości nawożenia wapnem!

Agrinavia.pl