fbpx

Soja – zbierz i zaplanuj z Agrinavią

Żniwa sojowe za pasem, wkrótce pomiędzy żniwami klasycznymi a kukurydzianymi z naszych pól będą znikać plantacje soi. Jej wpływ na glebę został wielokrotnie już zbadany a postęp hodowlany pozwala na uprawę tej rośliny nawet w miejscach gdzie byłoby to nie do pomyślenia jeszcze 10 lat temu.

Żniwa Sojowe

Żniwa sojowe to kluczowy moment w cyklu produkcji tej rośliny. Zbiór powinien rozpocząć się, gdy wilgotność nasion spadnie do 13–15%. 

Swoje plony możesz analizować wykorzystując moduł Claas – gdzie w łatwy sposób jesteś w stanie połączyć swoją maszynę z Agrinavia Maps – uzyskując mapę plonowania. 

Pozytywny Wpływ Soi na Glebę

Soja ma wiele korzyści dla gleby. Jest to roślina bobowata, która ma zdolność do wiązania azotu z atmosfery, co przyczynia się do poprawy zasobności gleby. Uprawa soi pomaga również w zmniejszaniu erozji gleby. Ponadto, bakterie brodawkowe pozwalają na wiązanie azotu z powietrza, który zwiększa zasobność gleby w ten makroelement.

W naszym programie Agrinavia Managment, kalkulator nawożenia na podstawie Polskich norm pozwala na optymalną kalkulację zapotrzebowana roślin następczej w azot.

Wartość Soi w Kontekście Uprawy Następczej

Soja często wykorzystywana w rotacji upraw, przynosi wiele korzyści. Badania wykazały, że rotacja upraw z udziałem soi może zwiększyć plony o ponad 20% oraz znacznie zmniejszyć emisję podtlenku azotu. Dodatkowo, uprawa soi w rotacji z innymi roślinami, takimi jak kukurydza, może prowadzić do zwiększenia plonów soi nawet o 7%.

Agrinavia.pl